Oświetlacz LED, jak wybrać najlepszy?

Czym jest i do czego służy oświetlacz LED

Oświetlacz LED, znane też jako washer, jak sama nazwa wskazuję, jako źródło światła wykorzystuję diody świecące.
Jest to bardzo wygodne źródło światła w porównaniu ze standardowymi żarówkami wyładowczymi lub halogenowymi.
Niewątpliwym plusem jest znacznie mniejsza emisja ciepła, mniejsze gabaryty urządzenia oraz możliwość płynnej jasności świecenia jak i zmiany kolorów w szerokim zakresie barw.

Główne zastosowanie tych urządzeń to iluminacja architektury, oświetlanie szerokich płaszczyzn oraz bardzo często horyzontu sceny w sposób bardzo intensywny i równomierny, czyli niedostępny dla zazwyczaj wężej i słabiej świecących reflektorów typu par.

Na co zwrócić uwagę oświetlacz LED

Moc urządzenia

Dody w oświetlaczach LED powinny cechować się mocą umożliwiającą uzyskanie siły światła wystarczającej nam do zrealizowania celu jakim jest oświetlenie danego obiektu lub sceny do większości zastosowań wystarczające okazują się urządzenia o łącznej mocy diod 150 W i więcej.

Typ diody ze względu na jej budowę

Obecnie najpopularniejsze typy diod LED to tzw. diody COB gdzie wszystkie kolory mogą być wydobywane z pojedynczej diody.
Taki typ diody charakteryzuję się bardzo równomiernym mieszaniem barw bez problemów z ich rozczepianiem się na składowe kolory jak miało to miejsce w urządzeniach na standardowych diodach RGB rozmieszczonych obok siebie.

Typ diód ze względu na jej kolory świecenia

Diody COB mogą posiadać w swojej strukturze elementy świecące na różne barwy, do większości zastosowań wystarczy system barw RGB (czerwony, zielony, niebieski)
Jednak w urządzeniach bardziej zaawansowanych takich np. jak IP WASHER 44x10W RGBW zastosowane zostały diody Typu RGBW co oznacza, że każda dioda oprócz składowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej posiada też barwę białą (oznaczoną literką W od słowa white).

Dzięki zastosowaniu barwy białej w strukturze diody COB, możliwe jest osiąganie barw pastelowych oraz płynna regulacja nasycenia każdego koloru. Możliwe też staje się bardziej dokładne ustalenie rodzaju światła białego w zakresie od ciepłych do bardzo zimnych tonacji.

Rodzaj zastosowanych soczewek

Oświetlacz LEDW urządzeniach typu oświetlacz led, używane są dwa rodzaje soczewek.
Są to soczewki symetryczne równomiernie rozpraszające światło w każdym kierunku np. 60 stopni.
Istnieją też soczewki asymetryczne, rozpraszające światło np. w pionie 25 stopni, a w poziomie 40 stopni. Ten typ soczewek używany w celu uzyskania dokładnego pokrycia światłem powierzchni jedynie w danym zakresie np. długie muru, który chcemy oświetlić szeroko ale nie wyżej niż pewna określona wysokość.

 

 

 

 

 

 

Norma IP Rodzaje oraz rodzaje złączy

Kupując oświetlacz LED zwróć szczególną uwagę na jego normę IP.
Norma IP określa odporność urządzenia na kurz oraz wodę.
Najbardziej przydatną w naszym wypadku jest norma IP 65 oznaczająca możliwość pracy urządzenia w niekorzystnych warunkach atmosferycznych łącznie z możliwością wystawienia urządzenia bezpośrednio na działanie opadów atmosferycznych.
Ważne jest aby oprócz samego urządzenia, stosowną normę IP posiadały również złącza w urządzeniu oraz  wtyki na przewodach połączeniowych.

Poniżej fotografie złączy i przewodów z normą IP, zastosowanych w oświetlaczy LED IP WASHER 5 PRO marki LIGHT GO!

Oświtlacz led

Jeżeli chcesz kupić dobry oświetlacz LED skontaktuj się z profesjonalistami w tej dziedzinie – link do kontaktu

Jeżeli ten artykuł pomógł Tobie podziel się nim na Facebook’u z przyjaciółmi, być może komuś kto zastanawia się jak działa DMX, bardzo się przyda.